Statystyczne podsumowanie jesieni w wykonaniu Raduni

Jesienią Radunia Stężyca rozegrała 19. kolejek w eWinner 2. Lidze, zdobywając 22 punkty (średnia: 1,16 pkt./mecz), dzięki 6. zwycięstwom, 4. remisom i 9. porażkom. Bramki: 30:36.  Taki dorobek pozwolił się uplasować kaszubskim Kanarkom na 13. lokacie, z przewagą zaledwie dwóch oczek nad strefą spadkową (miejsca 15-18).

Zielono-żółto-niebiescy należeli do czołówki drużyn pod względem strzelanych bramek (lepsze pod tym względem były tylko: KKS, Wisła, Polonia, Stomil oraz Garbarnia). Statystycznie trafialiśmy 1,6 raza na mecz. Z drugiej strony Radunia posiadała jedną z najbardziej dziurawych defensyw w lidze. Aż 36 straconych goli (średnio 1,9 na spotkanie), taki wynik plasuje nas pod tym względem na 4. miejscu od końca. Więcej bramek jesienią straciły tylko: rezerwy Zagłębia Lubin (41) oraz Garbarnia i Hutnik (po 38).

Na Arenie Radunia rozegraliśmy 10 spotkań ligowych (bilans: 3-4-3), przy minimalnie dodatnim stosunku bramek 20:19. Daje to średnią 1,3 pkt. na mecz. Dużo gorzej Raduniacy spisywali się na wyjeździe, gdzie w 9. meczach zdołaliśmy zgromadzić zaledwie 9 oczek, przy ujemnym bilansie bramek 10:17. W naszych barwach w sumie zagrało 24. zawodników. W tym debiutant Filip Lipka zaledwie przez minutę.

Dodatkowo rozegraliśmy także 3 mecze w ramach Fortuna Pucharu Polski:

Runda wstępna PP:
3:2 z Wisłą Puławy na Arenie Radunia
(Jakub Letniowski 11 (k), Wojciech Łuczak 42, 83 – Ednilson Furtado 45, Maciej Orłowski 90 (s))

I runda:
2:0 z Wieczystą Kraków na wyjeździe
(Eryk Sobków 40, Szymon Nowicki 48)

1/16 finału:
1:4 z Lechią Gdańsk
w Stężycy
(Jakub Letniowski 4 – Jakub Kałuziński 8, Łukasz Zwoliński 32, Rafał Pietrzak 50, Kacper Sezonienko 57)

10 domowych spotkań stężyckich Kanarków na Arenie Radunia, w sumie obejrzało 4200 kibiców, a 9. naszych meczów wyjazdowych na żywo oglądało 4800 widzów. Co razem daje widownię 9 tysięcy fanów. Dodatkowo warto dodać, iż hitowe, derbowe starcie w PP z Lechią Gdańsk, obejrzał z trybun komplet widzów w Stężycy.

Strzelcy bramek ligowych dla Raduni (II liga +PP):

6 – Wojciech Łuczak (4+2)
5
 – Radosław Stępień, Bartosz Zynek, Jakub Letniowski (3+2)
4 – Janusz Surdykowski,
3 – Jakub Letniowski, Eryk Sobków (2+1),
2 – Wojciech Jakubik,
1 – Dmytro Bashlai, Andrzej Kaszuba, Przemysław Kita, Rafał Kosznik, Szymon Nowicki (PP), Jonatan Straus.

Klasyfikacja asystentów przy golach:

8 – Wojciech Łuczak,
5 – Jakub Letniowski,
3 – Eryk Sobków, Radosław Stępień,
2 – Szymon Nowicki, Sebastian Deja
1 – Tomasz Dejewski, Marcel Górski, Andrzej Kaszuba , Jonatan Straus, Bartosz Zynek.

2 – Sebastian Deja, Wojciech Jakubik, Andrzej Kaszuba, Jonatan Straus,
1 – Dmytro Bashlai, Tomasz Dejewski, Marcel Górski, Przemysław Kita, Rafał Kosznik.

13 – Kacper Tułowiecki,
12 – Dmytro Bashlai, Rafał Kosznik, Maciej Orłowski.

Najwięcej minut na boisku spędzili:

1800 – Tomasz Dejewski (komplet 20 x 90′)

8 – Marcel Górski, Bartosz Zynek.

Natomiast najczęściej schodzącym zawodnikiem przed końcem meczu, nie licząc kar za czerwone kartki – był Radosław Stępień, który został zmieniony 11-krotnie.

Jeśli brać pod uwagę tylko skuteczność w przeliczeniu na minuty spędzone na murawie, to okazuje się, że najmniej czasu na strzelenie gola potrzebują: Bartosz Zynek, Wojciech Łuczak oraz Przemysław Kita, który jednakże rozegrał jesienią zaledwie 232 minuty.

Klasyfikacja snajperów w przeliczeniu na minuty:

199′ – Bartosz Zynek (średnio bramka co 199 minut),
218′ – Wojciech Łuczak,
232′ – Przemysław Kita,
276′ – Radosław Stępień,
296′ – Jakub Letniowski,
310′ – Eryk Sobków,
311′ – Janusz Surdykowski.

Przeciwko naszej drużynie jesienią podyktowano w lidze 4 rzuty karne z których jeden został obroniony przez Kacpra Czajkowskiego w meczu z Wisłą w Puławach. Z kolei na naszą korzyść sędziowie gwizdnęli 3 jedenastki, z których tylko jedną wykorzystaliśmy. Po razie pomylili się natomiast: Jakub Letniowski (w wygranym 4:2 meczu z GKS Jastrzębie) oraz Wojciech Łuczak. (ze Zniczem w Pruszkowie). Jednak największym pechowcem w naszej drużynie był Maciej Orłowski, który dwa razy zaliczył bramkę samobójczą i to za każdym razem na Arenie Radunia.. Ta przykrość spotkała go w przegranym 2:3 meczu ligowym z Polonią Warszawa oraz w wygranym 3:2 spotkaniu PP z Wisłą Puławy.

Czterokrotnie nasi dwaj bramkarze zachowywali czyste konto (3x w lidze i raz w ramach PP). Za każdym razem były to mecze wyjazdowe. Zarówno Kacper Tułowiecki, jak i Kacper Czajkowski, dwa razy zagrali na zero z tyłu. Były to odpowiednio mecze z: Siarką Tarnobrzeg (2:0) i rezerwami Śląska (1:0) oraz z Wieczystą Kraków (2:0 PP) i Górnikiem Polkowice (1:0). Nieco lepszą średnią wpuszczonych goli w spotkaniach ligowych ma młodziezowiec Czajkowski – 1,43 bramki (10 w 7. meczach), niż Tułowiecki – 2,17 (26 w 12. występach).

Radunia przewodzi w klasyfikacji zespołów zbierających żółte i czerwone kartki. Nasi zawodnicy zostali w sumie ukarani aż 72. żółtymi i 2. czerwonymi kartonikami! Dwukrotnie mniej upomnień żółtkami otrzymali piłkarze Znicza Pruszków – tylko 34 ż.k. i Wisły Puławy – 36. Nasza średnia to 3,8 żółtej karki na mecz.

5 – Bashlai, Dejewski, Surdykowski.

Dwukrotnie boisko przedwcześnie opuścił Radek Stępień z powodu czerwonej kartki, w konsekwencji dwóch żółtych kartoników (z Hutnikiem i Zniczem – obie w 89′), a raz bezpośrednią czerwień otrzymał – Dmytro Bashlai. (z Wisłą Puławy w 82′).

Radunia bardzo słabo spisuje się także w klasyfikacji Pro Junior System. Nie licząc w rankingu rezerw: Lecha, Zagłębia i Śląska, zajmujemy ostatnie miejsce, z dorobkiem 2369 punktów. Co ciekawe tuż przed nami plasuje się aktualny lider II ligi – Kotwica Kołobrzeg, która uzbierała 2605 punktów. Pięć pierwszy miejsc, premiowanych przez PZPN nagrodami finansowymi zajmują: Olimpia Elbląg (7324 pkt.), Hutnik Kraków (6574), Garbarnia Kraków (6263), KKS Kalisz (5841) i Pogoń Siedlce (5768). W tych zespołach najczęściej grali wychowankowie (min. 3 lata w klubie), którzy dzięki temu punktują podwójnie.

Dla naszego zespołu, w klasyfikacji młodzieżowców (piłkarze urodzeni w 2002 r. i później) najwięcej punktowali Bartosz Zynek (971 minut = 971 pkt.) oraz Wojciech Jakubik – 764 punkty. Każdy zawodnik musi rozegrać co najmniej 450 minut oraz 10 meczów, aby rozegrane przez niego minuty zostały uwzględnione w punktacji końcowej, na koniec sezonu.

Z innych ciekawostek statystycznych dodajmy jeszcze, że nasz kapitan, prawie 39-letni Rafał Kosznik, był najstarszym piłkarzem biegającym po II-ligowych boiskach i zarazem najstarszym strzelcem na tym poziomie rozgrywkowym. W czołówce doświadczonych graczy znajduje się także nasz napastnik – Janusz Surdykowski.