Z “Górnikami” z Polkowic “wykopać” 3 punkty nawet spod ziemi

W 13. serii gier eWinner 2. Ligi zmierzymy się na Dolnym Śląsku ze spadkowiczem – Górnikiem Polkowice. Będzie to pierwsze w historii spotkanie obu drużyn. Pytanie dla kogo przysłowiowa 13-tka okaże się pechowa? Bezpośrednią transmisję z tego meczu możecie obejrzeć w telewizji WP Pilot. (szczegóły na końcu artykułu). Pierwszy gwizdek arbitra Rafała Rokosza z Katowic w sobotę (01.10) o godz. 18:00.

Górnik Polkowice został założony po wojnie , w 1947 roku. Pierwotnie klub nazywał się Włókniarz Polkowice, następnie Ludowy Zespół Sportowy i Terenowy Klub Sportowy i dopiero w 1967 roku pojawiła się dzisiejsza nazwa Górnik, pochodząca od mieszkańców Polkowic i okolic, pracujących w miejscowych kopalniach miedzi.

Do największych sukcesów KSG należy awans w sezonie 2002/03 do ekstraklasy z pierwszego miejsca. W najwyższej klasie rozgrywkowej Zielono-czarni występowali jedynie przez jeden sezon i po przegranych barażach (dwukrotnie po 0:4 z Cracovią) spadli szczebel niżej. Górnicy miedziowi mogą się także pochwalić półfinałem Pucharu Ligi w edycji 2000/01 oraz ćwierćfinałem Pucharu Polski w edycji 2003/04. W XXI wieku dolnośląski klub niczym meteoryt, lawirował od 4. ligi (sezony 2007/08 i 2014/15), aż po zaplecze ekstraklasy (lata: 2010-12 i 2021/22).

Po spadku z Fortuna 1. Ligi, w polkowickim zespole dokonała się istna rewolucja kadrowa. Z klubem pożegnało się aż 16 zawodników, a w to miejsce ściągnięto 13. nowych piłkarzy.  Mimo degradacji, swoje stanowisko zachował wtedy jeszcze trener Szymon Szydełko. Ze znaczących nazwisk w Polkowicach pojawiły się takie nazwiska jak m.in.: pomocnik Tomasz Kołbon z Motoru Lublin czy napastnik Mariusz Idzik z rezerw Śląska.

Górnik, jako spadkowicz zanotował rewelacyjny start do sezonu, gdyż wygrał pierwsze trzy mecze, w dodatku bez straty bramki, ale były to tylko miłe złego początki. Między 5., a 8. kolejką poniósł cztery porażki z rzędu i do końca sierpnia odpadł także z PP. Na początku września trener Szydełko zdołał jeszcze dwukrotnie zremisować (3:3 z Lechem II i 0:0 w Puławach) i wtedy cierpliwość włodarzy z Polkowic się skończyła.

Jego miejsce w połowie września na trenerskim stołku zajął Tomasz Grzegorczyk, znany z pracy w ubiegłym sezonie w Olimpii Elbląg, a następnie w I-ligowej Resovii i na dzień dobry wygrał 1:0 na własnym stadionie z Hutnikiem, ale już tydzień temu Zielono-czarni wrócili na tarczy z Tarnobrzega, po porażce z miejscową Siarką 0:2. Po 12. seriach gier Górnik plasuję się w środku ligowej stawki, mając na koncie 15 punktów (4-3-5) i ujemny bilans bramkowy 14:16.

Jeśli chodzi o mecze rozegrane na własnym, prawie 4,5-tysięcznym stadionie – to bilans w roli gospodarza jest idealnie remisowy 2-1-2, a w bramkach 8:8. Polkowiczanie zagrali u siebie praktycznie z całym dołem tabeli, a zwycięstwa wywiozły stamtąd zarówno rezerwy Śląska (3:1), jak i Pogoń Siedlce (2:1), a remis 3:3 osiągnęli także rezerwiści Lecha.

Do najskuteczniejszych i najbardziej groźnych w ofensywie graczy Górników należy(ał)? egipski napastnik Abdallah Hafez, który zdobył 4 bramki, ale jest już po testach medycznych i bardzo blisko powrotu do swojej ojczyzny, więc jego występ przeciwko Raduni stoi pod dużym znakiem zapytania. Po dwa gole dla miejscowych strzelili natomiast wspominani Idzik i Kiebzak  oraz Dawid Burka.

W zespole stężyckich Kanarków panuje bojowa atmosfera. W ubiegłą niedzielę było bardzo blisko przełamania fatalnej serii 4. porażek i odniesienia zwycięstwa w Stężycy nad Olimpią, ale mimo szybkiego prowadzenia 2:0 – skończyło się tylko na bardzo bolesnym remisie, po starcie gola w doliczonym czasie gry. Forma podopiecznych trenera Sebastiana Letniowskiego zwyżkuje i mimo, że w na Dolnym Śląsku zagramy bez pauzującego za 8. żółtą kartkę Radka Stępnia, to wszyscy w drużynie są przekonani, że z Polkowic wrócimy w końcu z 3. punktami na koncie!

Bezpośrednią transmisję z tego meczu możecie oglądać na platformie WP Pilot. Najlepiej jeśli skorzystacie z naszego linka afiliacyjnego bit.ly/3Prtqo4 lub kodu QR:

Zestaw par 13. kolejki eWinner 2. Ligi:

30 września (piątek):
Garbarnia Kraków – Zagłębie II Lubin, godz. 15:00, sędzia: Damian Gawęcki (Kielce).

1 października (sobota):
Śląsk II Wrocław – Znicz Pruszków, godz. 13:00, sędzia: Szymon Lizak (Poznań).
Olimpia Elbląg – Kotwica Kołobrzeg, godz. 14:30, sędzia: Piotr Rzucidło (Warszawa).
Pogoń Siedlce – Wisła Puławy, godz. 15:00, sędzia: Filip Kaliszewski (Gdańsk).
Stomil Olsztyn – Lech II Poznań, godz. 15:00, sędzia: Łukasz Ostrowski (Szczecin).
Motor Lublin – Siarka Tarnobrzeg, godz. 17:00, sędzia: Mateusz Jenda (Warszawa).
Górnik Polkowice – Radunia Stężyca, godz. 18:00, sędzia: Rafał Rokosz (Katowice).

2 października (niedziela):
Polonia Warszawa – GKS Jastrzębie, godz. 18:00, sędzia: Aleksander Kozieł (Kielce).
KKS 1925 Kalisz – Hutnik Kraków, godz. 19:00, sędzia: Piotr Szypuła (Bielsko-Biała).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *