Przerwać remisowe fatum z puławską Wisłą. Pucharowe preludium przed ligą, z “Retlem” w tle.

W ramach rundy wstępnej Pucharu Polski w sezonie 2022/23, w środę 27 lipca o godz. 18:00 podejmiemy dobrze sobie znaną z ubiegłej edycji eWinner 2. Ligi – Wisłę Puławy. Wstęp na mecz pucharowy, podobnie jak na spotkania ligowe jest oczywiście bezpłatny. Serdecznie zapraszamy mieszkańców gminy, kibiców Raduni, a także turystów goszczących wakacyjnie na Kaszubach.

Wisła z Puław to klub założony w 1923 roku, który za pół roku będzie świętował piękny jubileusz 100-lecia swojego istnienia. Do największych sukcesów Biało-niebieskich trzeba zaliczyć awans do 1. Ligi w sezonie 2016/17 oraz aż 5-krotne zakwalifikowanie się do 1/16 Pucharu Polski – ostatnio w edycji 2018/19.

Ciekawostką jest fakt, iż 10 dni temu z rezerwami Śląska Wrocław przyjechał do Stężycy nasz eks zawodnik – Kuba Lizakowski, a w pucharowej potyczce przeciwko swoim dawnym kolegom ze Stężycy zagra z kolei – Dawid Retlewski. W poprzednim sezonie II ligi na Arenie Radunia, mimo prowadzenia do przerwy 2:0, po bramkach: Bartka Kuźniarskiego i Wojtka Łuczaka, ostatecznie tylko zremisowaliśmy z puławianami 2:2.

Jesienią goście byli pierwszą drużyną, która zdobyła punkt w Stężycy i przerwała nam serię 5. kolejnych, domowych wygranych z rzędu. Z kolei w rewanżu na wiosnę również prowadziliśmy z Dumą Powiśla 1:0 (gol w II połowie Przemysława Szura), ale w doliczonym czasie gry gospodarze zdołali wyrównać za sprawą Błazej Cyferta.

W przerwie między sezonami trener Mariusz Pawlak dokonał kilku wzmocnień w swojej kadrze. Oprócz wspomnianego już “Retla” do zespołu Biało-niebieskich dołączyli m.in. chorwacki obrońca Bojan Gvozdenović oraz Piotr Azikiewicz z Miedzi Legnica, do linii pomocy ściągnięto skrzydłowego Mateusza Klichowicza z Chojniczanki, Ormianina z polskimi korzeniami Aghwana Papikjna oraz Hiszpana Josinho z SD Compostella, który ma zastąpić innego iberyjczyka Carlosa Daniela, który wrócił na portugalską Maderę.

Po stronie ubytków ekipy z Powiśla oprócz Portugalczyka  Daniela należy wymienić: czeskiego obrońcę Lukasa Kubania, innego defensora Ariela Wawszczyka, pomocnika Bartłomieja Bartosiaka, który wrócił ratować macierzysty Bełchatów. Z wypożyczenia,  do Płocka wrócić musiał bramkarz Bartłomiej Gradecki. Zrezygnowano także z napastnika Emila Drozdowicza, który w zakończonym sezonie ligowym strzelił dla Wisły 8 bramek.

Na inauguracje nowego sezonu podopieczni trenera Pawlaka dość niespodziewanie i pechowo przegrali w Puławach 0:1 ze spadkowiczem GKS-em Jastrzębie. W 2. kolejce również u siebie już “planowo” ograli Hutnika Kraków 3:1, aplikując mu komplet bramek w nieco ponad pół godziny, a gości napoczął już w 3. minucie Retlewski!

Z kolei steżyckie “Kanarki” w 1. serii gier przy Abrahama 11 trzykrotnie goniły rezerwy Ślaska i musiały zadowolić się tylko remisem, a tydzień później przestrzelony karny w doliczonym czasie gry kosztował nas stratę pełnej puli punktów w Pruszkowie przeciwko Zniczowi. Pora więc na pierwszą wygraną Raduni po wakacyjnej przerwie i awans w Pucharze Polski oraz powtórkę tego wyniku w ligowym spotkaniu w Puławach.

Ponieważ w środę mamy zmagania pucharowe, a już 10 dni później obie drużyny spotkają się w  pojedynku ligowym, więc ciężko przewidzieć jakie wyjściowe składy desygnują obaj szkoleniowcy? Początek  pucharowej batalii na Arenie Radunia, o awans do 1/16 finału, już w środę 27 lipca. Pierwszy gwizdek arbitra Piotra Pazdeckiego z Koszalina o godz. 18:00. W przypadku remisu w regulaminowym czasie gry, czeka nas dogrywka, a gdyby dalej nie było rozstrzygnięcia, to seria rzutów karnych!

Zestaw par rundy wstępnej PP, edycja 2022/23:

26 lipca (wtorek):
Motor Lublin – Śląsk II Wrocław, godz. 18:00, sędzia: Mariusz Myszka (Stalowa Wola).
Ruch Chorzów – Znicz Pruszków, godz. 19:20, sędzia: Damian Gawęcki (Kielce).

27 lipca (środa):
Lech II Poznań – Pogoń Siedlce, godz. 16:00, sędzia: Łukasz Ostrowski (Szczecin).
Wigry Suwałki – KKS 1925 Kalisz, godz. 17:00, sędzia: Mateusz Jenda (Warszawa).
Garbarnia Kraków – Olimpia Elbląg, godz. 17:00, sędzia: Mateusz Piszczelok (Katowice).
GKS Jastrzębie – Sokół Ostróda, godz. 18:00, sędzia: Paweł Horożaniecki (Żary).
Radunia Stężyca – Wisła Puławy, godz. 18:00, sędzia: Piotr Pazdecki (Koszalin).
Stal Rzeszów – Pogoń Grodzisk Mazowiecki, godz. 19:00, sędzia: Aleksander Kozieł (Kielce).
Chojniczanka Chojnice – Hutnik Kraków, godz. 19:30, sędzia: Damian Krumplewski (Olsztyn).