Nie wejść na mieliznę na… Suchych Stawach

W ramach 31. kolejki eWinner 2. Ligi w Święto Pracy zagramy rewanżowe spotkanie na Suchych Stawach w Krakowie z miejscowym Hutnikiem. Raduni jesienny pojedynek z tym rywalem kojarzy się bardzo dobrze, gdyż w Stężycy po efektownej kanonadzie, pokonaliśmy Hutników aż 5:2. Co ciekawe, każdą z bramek strzelił wtedy inny zawodnik. Dla zielono-żółto-niebieskich trafiali: Deja, Miller, Szuprytowski, Stępień i Szur, a dla gości odpowiedzieli tylko: Wilczyński i Kitliński.

Hutnik Kraków został założony 21 marca 1951 roku w krakowskiej dzielnicy Nowa Huta – stąd pierwotna nazwa Stal Nowa Huta. Słowo Hutnik wywodzące się od miejscowej Nowej Huty – pojawiło się dopiero 6 lat później. Hutnicy posiadają barwy klubowe: biało-błękitne-niebieskie. Popularne przydomki klubowe to także: HKS oraz Gumiory.

Największe osiągnięcia sportowe Hutnika to awans w latach 90. do Ekstraklasy (ówczesna 1. Liga), gdzie występowali przez 7 sezonów z rzędu i zajęli III miejsce w rozgrywkach 1995/96, co wiązało się z udziałem w Pucharze UEFA. Po pokonaniu w kwalifikacjach Buzowny Baku i wyeliminowaniu Sigmy Ołomuniec, Hutnik odpadł w I rundzie z AS Monaco po dwóch porażkach: 0:1 nas Suchych Stawach i 1:3 w Księstwie Monako.

Najwybitniejsi wychowankowie nowohuckiego klubu to m.in.: Jan Karaś, Marek Koźmiński, Dariusz Romuzga, Łukasz Sosin, Mirosław Waligóra, Marcin Wasilewski, Michał Pazdan czy ostatnio Bartosz Kapustka. Reprezentanci Polski występujący w Hutniku to m.in: Krzysztof Bukalski, Tomasz Hajto, Marcin Jałocha, Andrzej Jaskot, Arkadiusz Kaliszan, Jerzy Kasalik, Grzegorz Lewandowski, Kazimierz Moskal, Marek Świerczewski, Kazimierz Węgrzyn, Bogdan Zając oraz Marek Zając.

W tabeli wszech czasów Ekstraklasy Hutnik zajmuje 36. miejsce. Krakowscy Hutnicy mogą także pochwalić się półfinałem PP w edycji 1989/90 oraz 3-krotnym Mistrzostwem Polski Juniorów starszych U-19 w latach: 1985, 1993 i 1994 oraz MP w kategorii Juniora młodszego U-17 w roku 1997.

W XXI wieku zaczął się w Nowej Hucie powolny zjazd pod względem sportowym. W 2002 klub spadł do III ligi, a w 2004 roku jeszcze niżej – do IV ligi małopolskiej, gdzie HKS spędził kolejne dwa sezony. Ponowny spadek do IV ligi przydarzył się Hutnikom w 2016 roku. Dopiero w 2018 roku, po wygranych barażach klub powrócił na szczebel III ligi grupy IV, a dwa lata temu w Nowej Hucie świętowano powrót w szeregi drugoligowców.

Ubiegły sezon Hutnik w charakterze beniaminka zakończył na 12. lokacie, ze stratą zaledwie 7. punktów do strefy barażowej. W aktualnych rozgrywkach krakowianom nie wiedzie się już tak dobrze, gdyż Biało-błękitno-niebiescy ciągle plasują się w strefie oznaczającej degradację do III ligi.

Na 4 kolejki do końca sezonu, gospodarze zajmują  15. lokatę w ligowej tabeli z 29 punktami na koncie i stratą 4. oczek do bezpiecznych rezerw Śląska. W bieżącym sezonie wygrali 8 razy, 5 razy remisowali i aż 17 razy schodzili z boiska na tarczy. Ich bilans bramkowy to 33:48. Na Suchych Stawach podopieczni trenera Krzysztofa Lipeckiego mają bilans 6-1-8, a w bramkach 16:19.

Najlepszym snajperem Hutników jest 35-letni Krzysztof Świątek – strzelec 5. bramek, który jednakże nie zagra przeciwko Raduni z powodu 4. żółtej kartki.  W kadrze krakowian zabraknie także Tomasza Jaklika pauzującego za czerwoną kartkę ze zremisowanego w środę meczu 3:3 z nowym I-ligowcem – Stalą Rzeszów. Z kolei trener Sebastian Letniowski nie bierze pod uwagę Dawida Retlewskiego, pauzującego za nadmiar kartek.

Zestaw par 31. kolejki eWinner 2. Ligi:

30 kwietnia (sobota):
Garbarnia Kraków – Chojniczanka Chojnice, godz. 17:05, sędzia: Paweł Dziopak (Tychy).

1 maja (niedziela):
Ruch Chorzów – Znicz Pruszków, godz. 15:30, sędzia: Paweł Kukla (Kraków).
Lech II Poznań – KKS 1925 Kalisz, godz. 16:00, sędzia: Filip Kaliszewski (Gdańsk).
Śląsk II Wrocław – Wisła Puławy, godz. 16:00, sędzia: Szymon Lizak (Poznań).
Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Olimpia Elbląg, godz. 17:00, sędzia: Maciej Pelka (Poznań).
Motor Lublin – Sokół Ostróda, godz. 17:00, sędzia: Marcin Szrek (Kielce).
Pogoń Siedlce – Stal Rzeszów, godz. 17:00, sędzia: Marek Śliwa (Kielce).
Hutnik Kraków – Radunia Stężyca, godz. 17:00, sędzia: Marcin Bielawski (Katowice).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *