W niedzielę (10.10) na Kaszuby zawita legenda polskiego futbolu!

W 12. kolejce eWinner 2. Ligi do Serca Kaszub, na Arenę Radunia w Stężycy zawita 14-krotny Mistrz Polski i jedna z ikon polskiej piłki, a zarazem aktualny wicelider tabeli! Wstęp na mecz z Ruchem jest bezpłatny, ale ilość miejsc na trybunach limitowana, Ponieważ spodziewamy się kompletu publiczności, warto 10 października wybrać się na nasz stadion nieco wcześniej. Pierwszy gwizdek w niedzielę o godz. 15:00. Bramy stadionu zostaną otwarte na dwie godziny przed meczem.

Ruch Chorzów został założony 20 kwietnia 1920 r. w ówczesnej Bismarkhucie. Od 1 stycznia 1923 r. klub nazywał się Ruch Hajduki Wielkie (dzisiejszy Chorzów-Batory – przyp. red.),. W 1939 roku przyjął swoje dzisiejsze brzmienie KS Ruch. Swoje mecze chorzowianie rozgrywają na stadionie miejskim otwartym we wrześniu 1935 roku przy ulicy Cichej i mogącym dzisiaj pomieścić 9 tysięcy kibiców.

Ruch to obok Legii, Wisły, Lecha, Widzewa czy Górnika Zabrze – jeden z legendarnych klubów, który ma na swoim koncie nie tylko 14 mistrzowskich tytułów, ale był także 6-krotnym wicemistrzem Polski, 3-krotnym zdobywcą Pucharu Polski, ćwierćfinalistą Ligi Mistrzów w edycji Pucharu Europy 1974/75, ćwierćfinalistą Ligi Europy w sezonie Pucharu UEFA 1973/74 oraz finalistą Pucharu Intertoto UEFA w roku 1998.

Do sezonu 1986/87 Ruch był jedynym klubem, jaki uczestniczył we wszystkich sezonach polskiej ekstraklasy. W tabeli wszech czasów tych rozgrywek prowadził do połowy lat 90., aktualnie plasuje się na 3. miejscu. W klasyfikacji medalowej mistrzostw Polski w piłce nożnej zajmuje drugie miejsce. Klub z Chorzowa wychował szereg reprezentantów Polski. Najbardziej znanymi piłkarzami, którzy wywodzą się z Ruchu są m.in.: Ernest Wilimowski, Teodor Peterek, Gerard Wodarz, Gerard Cieślik, Edward Szymkowiak, Antonii Piechniczek, Jerzy Wyrobek, czy z bardziej współczesnych czasów: Andrzej Buncol, Krzysztof WarzychaDariusz Gęsior i Mariusz Śrutwa oraz wielu innych.

Popularni „Niebiescy”, podobnie jak Radunia są w tym sezonie zaledwie… beniaminkiem eWinner 2. Ligi. Ostatnie lata nie należały do najlepszych w historii tego zasłużonego klubu z ulicy Cichej 6. Jeszcze 4 lata temu występowali oni w ekstraklasie, a w sezonie 2014/15 uczestniczyli nawet w rozgrywkach ówczesnej Ligi Europy. Potem przydarzył się chorzowianom 3-krotny spadek pod rząd i musieli potem przez dwa lata wydobywać się z czeluści III ligi.

W aktualnych rozgrywkach klub spod znaku popularnej „R”-ki jest niepokonany. Po 11. seriach gier zgromadził 25 punktów i tylko o jeden ustępuje liderowi – Stali Rzeszów, z którą bezbramkowo zremisował w Chorzowie, w ostatniej kolejce. Podopieczni trenera Jarosława Skrobacza 7 meczów wygrali, a 4 spotkania zremisowali. W gościach chorzowianie triumfowali w Lublinie (2:1), Kaliszu (2:1), w Ostródzie (3:1) i z rezerwami Lecha we Wronkach (1:0). Punktami podzielili się z gospodarzami tylko w Grodzisku Maz., gdzie zremisowali 1:1 z innym beniaminkiem – Pogonią.

Po awansie Niebiescy dokonali tylko „punktowych” wzmocnień. Wyciągając głównie wyróżniających się piłkarzy z najlepszych drużyn rywalizujących z nimi na szczeblu III ligi. Na tej zasadzie na Cichą trafili: napastnik Filip Żagiel z Polonii Bytom, dynamiczny lewy wahadłowy Przemysław Szkatuła z Pniówka Pawłowice oraz stoper Tomasz Dyr ze Ślęzy Wrocław. Dodatkowo siłę ataku wzmocnił „stary” znajomy trenera Skrobacza, Daniel Szczepan – ściągnięty z I-ligowego GKS-u Jastrzębie. Już w trakcie sezonu do Ruchu dołączył także kolejny napastnik – Damian Kowalczyk z Chrobrego Głogów.

54-letni szkoleniowiec gości, pochodzący z Wodzisławia Śląskiego, kilka sezonów temu zdołał już 2-krotnie awansować z GKS-em Jastrzębie. Najpierw z III do II ligi i od razu po sezonie na zaplecze Ekstraklasy. Teraz jest na dobrej drodze do powtórzenie tego sukcesu razem z ekipą Niebieskich. W drużynie gości występuje dwóch bardzo doświadczonych, 34-letnich piłkarzy, ze stażem w ekstraklasie, którzy stanowią główny motor napędowy chorzowian w ofensywie i są zarazem najbardziej skuteczni pod bramką rywali. Tomasz Foszmańczyk ma już w swoim dorobku 5 goli, a wspierający go także w pomocy Łukasz Janoszka zanotował dotąd 4 trafienia.

Trener zespołu gości nie będzie mógł w spotkaniu z nami skorzystać z wyróżniającego się młodzieżowca – Tomasza Neugebauera, który dostał powołanie na mecze reprezentacji Polski U-19. W naszym zespole nikt nie odczuwa skutków kontuzji, za wyjątkiem nieobecnego od dłuższego czasu Jana Kopani. Do zdrowia powrócił już za to młodzieżowiec Kuba Lizakowski. Nikt też w drużynie trenera Sebastiana Letniowskiego nie musi pauzować z powodu nadmiaru kartek.

Arbitrem tego spotkania będzie Piotr Idzik z Poznania, któremu asystować będą: Maciej Cebulski i Mariusz Borkowski, a sędziną techniczną będzie Ewa Augustyn. Co ciekawe, w meczach z udziałem sędziego Idzika – Ruch do tej pory przegrał wszystkie trzy pojedynki.

Zapraszamy serdecznie wszystkich naszych kibiców i sympatyków z regionu na wyjątkowe wydarzenie, jakim będzie starcie z tak utytułowanym klubem, z którym zagramy po raz pierwszy w historii. Do zobaczenia na trybunach Areny Radunia, w niedzielę o godz. 15:00. Transmisję meczu przeprowadzi telewizja TVP Sport.

Zestaw par 12. kolejki eWinner II ligi:

9 października (sobota):
Wisła Puławy – Znicz Pruszków, godz. 14:45, sędzia: Sebastian Tarnowski (Wrocław).
Olimpia Elbląg – Garbarnia Kraków, godz. 15:00, sędzia: Karol Arys (Szczecin).
Wigry Suwałki – Pogoń Siedlce, godz. 15:00, sędzia: Łukasz Karski (Słupsk).
Sokół Ostróda – Hutnik Kraków, godz. 15:00, sędzia: Radosław Trochimiuk (Ciechanów).
Chojniczanka Chojnice – GKS Bełchatów, godz. 16:00, sędzia: Konrad Aluszyk (Toruń).
KKS 1925 Kalisz – Motor Lublin, godz. 18:00, sędzia: Marcin Kochanek (Opole).
Stal Rzeszów – Śląsk II Wrocław, godz. 19:00, sędzia: Leszek Lewandowski (Zabrze).

10 października (niedziela):
Radunia Stężyca – Ruch Chorzów, godz. 15:00, sędzia: Piotr Idzik (Poznań).

20 października (środa)
Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Lech II Poznań (przełożony z powodu powołań do reprezentacji narodowych piłkarzy drużyny z Wielkopolski)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *