Konieczny rewanż na Pogoni, z barażami w tle

Na zakończenie 32. serii gier, w niedzielne popołudnie podejmiemy o godz. 15:00 na Arenie Radunia zespół Pogoni Siedlce, której ulegliśmy jesienią na Mazowszu aż 1:4. Po przegranej w derbach z Chojniczanką (1:5), była to druga najwyższa porażka Raduni w 2. ligowych rozgrywkach. Skuteczny rewanż na drużynie Pogoni jest też warunkiem sine qua non na zachowanie szans na grę w barażach o Fortuna 1. Ligę.

Miejski Klub Piłkarski Pogoń Siedlce został założony 10 października 1944 roku jako KS Ognisko. Nazwa klubu została przejęta od istniejącej w latach 1931-1939 drużyny piłkarskiej Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Ognisko, gdyż współinicjatorami założenia klubu byli pracownicy węzła kolejowego, należący do Związku Zawodowego Kolejarzy. Zespół składał się w głównej mierze z zawodników, którzy przed wojną reprezentowali kluby: KS Strzelec, WKS 22. Pułk Piechoty, KS 22 Strzelec im. płk. Kazimierza Hozera i KS Związku Strzeleckiego.

W latach 50. zespół przez chwilę nazywał się także Kolejarz i od 1957 roku przyjął nazwę Pogoń.  Największymi sukcesami biało-niebiesko-białych z Mazowsza jest 10. lokata na zapleczu ekstraklasy w 1949 roku oraz ćwierćfinał Pucharu Polski w sezonie 1987/88. Najsłynniejszymi wychowankami Pogoni jest bramkarz Artur Boruc, później piłkarz m.in. Legii Warszawa, Celticu Glasgow i reprezentacji Polski oraz inni reprezentanci: Jacek Kiełb i Konrad Gołoś. Z Siedlcami kojarzony jest także selekcjoner reprezentacji Polski Henryk Apostel, który trenował Pogoń w latach 1974-77.

Na początku XXI wieku siedlczanie przeważnie grali w IV oraz V lidze. Awans na szczebel III-ligowy nastąpił w roku 2009. Dwa sezony później Pogoń występowała już w II lidze, a w 2014 roku klub z Mazowsza cieszył się już z występów na zapleczu ekstraklasy, gdzie spędził kolejne 4 lata. Spadek do II ligi przydarzył się Pogoni w czerwcu 2018 roku, po przegranych barażach o utrzymanie się z Garbarnią Kraków.

Kadra biało-niebiesko-białych to mieszanka rutyny z młodością. Oprócz wielu młodzieżowców z roczników 2001-04, możemy także doszukać się tam ligowych wyjadaczy w osobach mi.in.: bramkarza Rafała Misztala, obrońcy Macieja Wichtowskiego, pomocników Miłosza Przybeckiego i Wojciecha Trochima czy bardzo skutecznego napastnika Macieja Górskiego. Najskuteczniejsi piłkarze Pogoni to własnie wicekról strzelców II ligi Górski – autor aż 16 goli oraz Cezary Demianiuk i Robert Majewski – obaj z 4. trafieniami na koncie.

W przerwie zimowej z mazowieckiej drużyny odeszli m.in. bramkarz Bartosz Klebaniuk, który powrócił do Szczecina z wypożyczenia z Pogoni, a także nie najlepiej spisujący się jesienią  obrońca Julien Tadrowski oraz łotewski napastnik Edgars Visniakovs. Z kolei do zespołu z Siedlec dołączyli przede wszystkim pomocnik Warty Poznań – Nikodem Fiedosewicz, Brazyliczyk Marcinho z Polonii Warszawa, a także Kamil Włodyka z bankrutującej Elany Toruń oraz golkiper Dawid Smug ze Stomilu Olsztyn.

Aktualnie goście plasują się na 10. lokacie w ligowej tabeli z 42. punktami na koncie, dzięki 12. wygranym, 6. remisom i 13 porażkom. Bilans bramkowy siedlczan to 42:50. Pogoń z jednej strony ma już pewne utrzymanie, ale z drugiej nawet  minimalne szanse na baraże. Do rezerw Lecha tracą oni 6 punktów, na 3 kolejki do końca rozgrywek.

Podopieczni Damiana Guzka, który pod koniec września ub. r. zastąpił na ławce Bartosza Tarachulskiego, na wyjazdach spisują się nieco gorzej niż u siebie. W gościach siedlczanie wygrywali 5-krotnie, trzy razy podzielili się punktami z gospodarzami i ponieśli 7 wyjazdowych porażek. Stosunek bramek poza własnym boiskiem to 17:27.

W niedzielnym spotkaniu trener Sebastian Letniowski przy ustalaniu składu, z powodu nadmiaru kartek, nie weźmie pod uwagę Jakuba Witka i Przemysława Szura, natomiast z tych samych powodów opiekun gości został pozbawiony doświadczonego pomocnika Wojciecha Trochima.

Zestaw par 32. kolejki eWinner 2. Ligi:

7 maja (sobota):
Stal Rzeszów – Motor Lublin, godz. 12:15, sędzia: Albert Różycki (Łódź).
Wisła Puławy – Hutnik Kraków, godz. 17:00, sędzia: Dmytro Krywuszkin (Poznań).
Wigry Suwałki – Lech II Poznań, godz. 17:00, sędzia: Wojciech Krztoń (Olsztyn).
KKS 1925 Kalisz – Garbarnia Kraków, godz. 17:00, sędzia: Piotr Szypuła (Bielsko-Biała).
Znicz Pruszków – Śląsk II Wrocław, godz. 18:00, sędzia: Rafał Rokosz (Katowice).
Chojniczanka Chojnice – Pogoń Grodzisk Mazowiecki, godz. 19:30, sędzia: Paweł Horożaniecki (Żary).
Olimpia Elbląg – Ruch Chorzów, godz. 19:45, sędzia: Mateusz Jenda (Warszawa).

8 maja (niedziela):
Radunia Stężyca – Pogoń Siedlce, godz. 15:00, sędzia: Damian Gawęcki (Kielce).

Sokół Ostróda – GKS Bełchatów 3:0 (walkower)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *