Były trener Villarreal – nowym szkoleniowcem Raduni

Po odejściu trenera Sebastiana Letniowskiego, władze Raduni zdecydowały się powierzyć stanowisko nowego szkoleniowca stężyckich Kanarków – Ostapowi Markewyczowi. Urodzony 4 kwietnia 1978 roku we Lwowie na Ukrainie, ale mający polskie korzenie trener, legitymuje się licencją UEFA PRO i włada językami: ukraińskim, polskim, angielskim, hiszpańskim oraz rosyjskim.

Nowy manager naszego klubu pracował jako asystent przez 4 lata w w Metaliście Charków. Następnie przez dwa sezony również jako II trener zasiadał na ławce Dnipro Dniepropietrowsk. W lipcu 2016 roku Markewycz objął samodzielne stery w zespole U-19 CF Villarreal, z którym w ciągu 3 lat zdobył wicemistrzostwo Hiszpanii (złote medale dla Realu Saragossa) oraz zdobył młodzieżowy Pucharu Króla, po wygranej w finale 3:0 z Atletico Madryt.

W 2019 roku szkoleniowiec powrócił na Ukrainę, gdzie kolejno prowadził samodzielnie tamtejsze kluby ekstraklasy: FC Agrobiznes Wołoczyska, Czernomorca Odessa, a ostatnio FK Mariupol, który był filią i zapleczem słynnego Szachtara Donieck. Jego ścieżka trenerska została przerwana przez wybuch wojny u naszego wschodniego sąsiada.

Trener Markewycz ma w swoim trenerskim CV wiele stażów u renomowanych trenerów z okresu pobytu w Hiszpanii. Miał okazję podglądać warsztat pracy m.in. Vincente del Bosque w reprezentacji Hiszpanii, Zinedine Zidana w Realu Madryt, Diego Simeone w stołecznym Atletico, Unaia Emeryego w Sevilli, Nuno Esprito Santo w Walencji czy też Ernesto Valverde w Atleticu Bilbao. Do najbardziej znanych wychowanków, którzy wyszli spod ręki 44-letniego trenera należą m.in.: Pau Torres, Samuel Chukwueze, Alex Baena, Andrij Kułakow, Manu Morlanes, Oleh Oczeredko czy Artem Bondarenko.

W trakcie pracy w Metaliście oraz Dnipro, Ostap asystował swojemu ojcu – Mironowi Markewyczowi. Ich zespoły w latach 2009-16 aż 6-krotnie zajmowały III miejsce w ukraińskiej Premier Lidze, a w sezonie 2012/13 Metalist został wicemistrzem kraju. Zarówno Metalist, jak i Dnipro grały za każdym razem w Lidze Europy, a po zdobyciu srebrnych medali “Metalowcy” z Charkowa także w Champions League.

Największym sukcesem rodzinnego duetu trenerskiego był finał LE w maju 2015 roku rozegrany na Stadionie Narodowym w Warszawie, w którym Dnipro przegrało 2:3 z Sevillą FC, a tego trofeum pozbawił  Ukraińców w stolicy naszego kraju m.in. autor pierwszego gola  dla drużyny z Andaluzji – Grzegorz Krychowiak.

Markewycz obejmuje stery w Raduni wraz z I asystentem Serhijem Atlasiukiem oraz II asystentem, a zarazem trenerem przygotowania motorycznego Serhijem Jankowym.  Ostap “Witômë na Kaszëbach” i na pokładzie stężyckiej Raduni i życzymy wielu wspólnych zwycięstw, sukcesów i radości z wygranych meczów stężyckich Kanarków!

Foto: archiwum O. Markewycza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *