Z Olimpijczykami podtrzymać serię w mini derbach

Z powodu meczów reprezentacji Polski w LN, nie gra Ekstraklasa, ani 1. Liga, więc na najciekawsze, piłkarskie wydarzenie weekendu, zapowiadają się nasze mini derby Polski północnej w eWinner 2. Lidze z Olimpią Elbląg. Po 4. porażkach z rzędu w wykonaniu stężyckich Kanarków, pora na przełamanie i zwycięstwo, które w znaczący sposób poprawiłoby naszą pozycję w tabeli. Z Olimpijczykami z Elbląga nie ponieśliśmy jeszcze porażki, więc warto kontynuować tą korzystną serię.

ZKS Olimpia Elbląg została założona w 1945 roku i przejęła barwy żółto-biało-niebieskie. Co ciekawe w początkach istnienia klub miał kilkanaście innych nazw m.in.: Syrena, Stocznia, Olympia, Tabory, Ogniwo, Stal, Budowlani, Kolejarz, Spójnia, Turbina, Sparta czy Polonia. Właściwa nazwa Olimpia ukształtowała się dopiero od roku 1960. Najwyższa klasa rozgrywkowa w jakiej występowali Związkowi to zaplecze Ekstraklasy, gdzie klub z Warmii i Mazur występował przez 9 sezonów. Najwyższa lokata w tej klasie rozgrywkowej to 8. pozycja w sezonie 1986/87. 10 lat wcześniej elblążanie awansowali także do 1/8 rozgrywek Pucharu Polski.

W ubiegłym sezonie Radunia jak pamiętamy zagrała w barażach, natomiast zespół z Żuław zajął ostatecznie 9. lokatę, ze stratą 7 oczek do Raduni. Elblążanie to bardzo “wygodny” dla nas rywal. W ubiegłorocznych rozgrywkach najpierw we wrześniu wysoko wygraliśmy w Stężycy 3:0, po bramkach nie grających już u nas Millera i Retlewskiego oraz golu z karnego Wojciech Łuczaka. W rewanżu w kwietniu zremisowaliśmy na wyjeździe bezbramkowo ze Związkowymi. Co ciekawe do kolejnego starcia między naszymi drużynami dojdzie dokładnie rok i tydzień od naszej pierwszej wygranej na Arenie Radunia.

Przed sezonem w Elblągu dokonano dużej zmiany kadrowej, począwszy od wymiany szkoleniowca, a skończywszy na przebudowie kadry drużyny. Stery klubu z Agrykola 8 powierzono najmłodszemu na szczeblu centralnym, zaledwie 30-letniemu trenerowi Przemysławowi Gomułce, który piłkarskiego fachu uczył się w Niemczech.

Z Olimpii odeszły tak znaczące postaci jak chociażby: obrońcy Michał Czarny do Puszczy, Hubert Krawczun do Stomilu i wahadłowy Miłosz Kałahur do Resovii, pomocnik Sebastian Bartlewski do Stolemu, Portugalczyk Joao Guilerhme, który wrócił do swojego kraju oraz napastnicy Piotr Kurbiel do Stomilu, a Patryk Winsztal do imienniczki z Grudziądza.

W to miejsce prezes klubu, a zarazem ksiądz proboszcz miejscowej parafii – Paweł Guminiak wypożyczył  m.in. napastników Arona Stasiaka z Pogoni Szczecin i Dawida Wojtyrę z Sokoła Ostróda via Skra Częstochowa. Sprowadził także: pomocników Michała Kuczałka, Macieja Famulaka czy Marcina Rajcha, który reprezentował już kiedyś Radunię. Do bramki sprowadzony został za to młodzieżowiec Łukasz Łęgowski z rezerw Pogoni, czyli brat Mateusza świeżo upieczonego reprezentanta Polski kadry Czesława Michniewicza. Natomiast obronę Olimpijczyków wzmocnili doświadczeni I-ligowcy: Marcel Stefanik z GKS-u Tychy oraz Łukasz Turzyniecki z Zagłębia Sosnowiec.

Tak przebudowany zespół spisuje się bardzo dobrze w bieżących rozgrywkach, gdyż podopieczni trenera Gomułki nie tylko plasują się wysoko w ligowej tabeli (7. lokata z 17. pkt. i bilansem bramkowym 16:11) ze startą zaledwie trzech punktów do wicelidera  – Znicza Pruszków, ale także przewodzą w klasyfikacji Pro Junior System, co wiąże się na koniec sezonu z pokaźnymi premiami finansowymi od PZPN!

Jeśli chodzi o postawę elblążan na wyjeździe, to jest najbardziej defensywnie grająca drużyna w II lidze. W gościach żółto-biało-niebiescy raz wygrali (1:0 w Siedlcach), tylko raz przegrali (1:2 z Hutnikiem) i 3-krotnie podzielili się punktami z gospodarzami. (remisy 1:1 z rezerwami Śląska i Motorem oraz bezbramkowy z rezerwami Lecha). Bilans bramkowy Olimpii w meczach wyjazdowych to 4:4. Bardzo często zaporą nie do przejścia w bramce jest 32-letni golkiper – Andrzej Witan.

Z kolei do najskuteczniejszych piłkarzy w talii trenera Gomułki należą: Stasiak z 4. bramkami na koncie oraz Rajch i białoruski ofensywny pomocnik z polskimi korzeniami –  Jan Sienkiewicz. Obaj gracze trafili  w tym sezonie już po trzykroć. Ogólnie na listę strzelców w barwach gości wpisało się już 9 zawodników.

W niedzielnym starciu z Radunią w barwach gości nikt nie pauzuje z powodu kartek. Z kadry, z powodu kontuzji na dłuższy czas wypadł tylko pomocnik Bartosz Danowski. Trener Sebastian Letniowski z tej samej przyczyny nie może skorzystać z Pawła Wojowskiego oraz Andrzeja Kaszuby. Natomiast po pauzie spowodowanej kartkami lub urazami wracają: Jakub Letniowski, Dmytro Bashlai oraz Przemysław Kita.

Arbitrem meczu z Olimpią będzie Radosław Trochimiuk z Ciechanowa. Pierwszy gwizdek w niedzielę (25.09) o godzinie 15:00. Wstęp na trybuny Arena Radunia jest bezpłatny! Bezpośrednią transmisję z tego meczu możecie także oglądać na platformie WP Pilot. Najlepiej jeśli skorzystacie z naszego linka afiliacyjnego bit.ly/3Prtqo4 lub kodu QR:

Zestaw par 12. kolejki eWinner 2. Ligi:

24 września (sobota):
Znicz Pruszków – Stomil Olsztyn, godz. 12:00, sędzia: Sebastian Tarnowski (Wrocław).
Zagłębie II Lubin – Polonia Warszawa, godz. 13:00, sędzia: Paweł Horożaniecki (Żary).
GKS Jastrzębie – Śląsk II Wrocław, godz. 15:00, sędzia: Robert Marciniak (Kraków).
Wisła Puławy – KKS 1925 Kalisz, godz. 16:00, sędzia: Damian Krumplewski (Olsztyn).
Siarka Tarnobrzeg – Górnik Polkowice, godz. 16:00, sędzia: Szymon Łężny (Kluczbork).

25 września (niedziela):
Hutnik Kraków – Motor Lublin, godz. 11:00, sędzia: Kornel Paszkiewicz (Wrocław).
Radunia Stężyca – Olimpia Elbląg, godz. 15:00, sędzia: Radosław Trochimiuk (Ciechanów).

Mecze przełożone:
Kotwica Kołobrzeg – Garbarnia Kraków, 4 października godz. 18:00
Lech II Poznań – Pogoń Siedlce, 5 października godz. 13:00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *