Z “Brązowymi” do trzech razy sztuka?

W sobotę (17.09) o godz. 15:00, pod Wawelem zainaugurujemy 11. kolejkę eWinner 2. Ligi spotkaniem z “niewygodną” dla nas Garbarnią Kraków. Transmisje z tego meczu możecie śledzić na stronach telewizji internetowej WP Pilot (szczegóły na końcu artykułu).

Robotniczy Klub Sportowy Garbarnia został założony 100 lat temu, przez grupę pracowników Polskich Zakładów Garbarskich w Krakowie. Na samym początku nazwa zespołu brzmiała KS Lauda i dopiero 3 lata później pojawiła się Garbarnia.

W latach 50., w okresie głębokiego komunizmu, klub zmuszony był zmienić nazwę najpierw na Związkowiec, a później na Włókniarz. Powrót do właściwego nazewnictwa nastąpił dopiero w roku 1971. Początkowo Garbarnia była klubem wielosekcyjnym. Aktualnie funkcjonuje tam jedynie sekcja piłki nożnej mężczyzn.

Chłopcy z Ludwinowa to przedwojenny Mistrz Polski z roku 1931 i wicemistrz dwa lata wcześniej. Drużyna z popularnej Rydlówki pochwalić się może także w swojej 100-letniej historii 3-krotnym ćwierćfinałem Pucharu Polski w edycjach: 1950/51, 1966/67 oraz 1973/74.

W XXI wieku, przez prawie całą pierwszą dekadę Młode Lwy grały w IV lidze. Awans wyżej nastąpił w 2009 roku, a od 2011, przez trzy kolejne sezony, Garbarze występowali w II lidze, w grupie wschodniej. Kolejne 3 lata spędzili w III lidze, a na szczebel drugoligowy powrócili w 2017 roku, gdy w końcowej tabeli wyprzedzili o 3 punkty Motor Lublin i o 4 – Stal Rzeszów.

W sezonie 2017/18, po wygranych barażach z Pogonią Siedlce – krakowianie na rok zameldowali się nawet w Fortuna 1. Lidze. Poprzedni sezon zakończyli na 8 lokacie, ze startą 5. punktów do stężyckich Kanarków. W bieżących rozgrywkach eWinner 2. Ligi, ekipa trenera Macieja Musiała, który prowadzi Brązowo-białych od 24 czerwca ubiegłego roku –  po 10 kolejkach jest naszym sąsiadem w ligowej tabeli, z identycznym z bilansem meczów: 3-2-5 i bardzo podobnym stosunkiem bramek 20:21, a Radunia 19-20.

Brązowym o wiele lepiej wiedzie się pod Wawelem, gdzie uzbierali aż 10 z 11. dotychczasowych oczek. Na wyjazdach Garbarnia wywalczyła tylko 1 punkt, za remis 2:2 w Olsztynie ze Stomilem. Natomiast u siebie Garbarze zdołali już pokonać w derbach 4:2 Hutnika, 3:1 rezerwy Śląska i 3:2 Pogoń Siedlce, zremisowali tylko 2:2 z… ostatnim w tabeli Motorem, a jedyną ekipą, która wywiozła z Krakowa 3 punkty były rezerwy Lecha, po wygranej 1:0.

Podopieczni trenera Musiała są bardzo niewygodnym rywalem dla Raduni. W ubiegłym sezonie wygrali z nami dwukrotnie. Co więcej, dotąd nie pokonaliśmy ani razu golkipera Brązowych. Na inaugurację poprzednich rozgrywek przegraliśmy w Małopolsce 0:1, po po bramce w doliczonym czasie gry – autorstwa Bartłomieja Korbeckiego, a w rewanżu na Arenie Radunia ulegliśmy 0:2, po golach traconych z rzutów karnych, a wykorzystanych przez Daniela Morysa i Michala Kleca.

Najgroźniejsi i zarazem najskuteczniejsi w ekipie gości są jak na razie: Bartłomiej Purcha i Adam Żak– obaj mają na koncie po 5. goli, z kolei Grzegorz Marszalik i Patryk Mularczyk dwukrotnie znaleźli sposób na bramkarza rywali. Ekipa trenera Musiała ponownie jest jedną z najmłodszych w II-ligowej stawce, gdzie większość zawodników urodziła się już w XXI wieku. Do weteranów można tam tylko zaliczyć: obrońcę Mateusza Bartkowa, litewskiego pomocnika Donatasa Nakrosiusa, czy sprowadzonego do ataku Żaka.

Trener Musiał, który według plotek był blisko zamiany Garbarni na Wieczystą – nie będzie mógł w sobotnim meczu z powodu kartek skorzystać z obrońcy Mateusza Kardasa oraz Litwina Nakrosiusa. U nas z tego samego powodu zawieszony będzie Jakub Letniowski, a z powodu kontuzji nie zagra Andrzej Kaszuba.

Arbitrem wyjazdowego spotkania z Garbarnią będzie Paweł Dziopak z Tychów. Pierwszy gwizdek już jutro (17.09) o godzinie 15:00. Bezpośrednią transmisję z tego meczu możecie oglądać na platformie WP Pilot. Najlepiej jeśli skorzystacie z naszego linka afiliacyjnego bit.ly/3Prtqo4 lub kodu QR:

Zestaw par 11. kolejki eWinner 2. Ligi:

17 września (sobota):
Garbarnia Kraków – Radunia Stężyca, godz. 15:00, sędzia: Paweł Dziopak (Tychy).
Olimpia Elbląg – Siarka Tarnobrzeg, godz. 16:00, sędzia: Piotr Pazdecki (Koszalin).
Pogoń Siedlce – Znicz Pruszków, godz. 16:00, sędzia: Albert Różycki (Łódź).
Górnik Polkowice – Hutnik Kraków, godz. 18:00, sędzia: Łukasz Ostrowski (Szczecin).

18 września (niedziela):
Motor Lublin – Wisła Puławy, godz. 11:20, sędzia: Robert Marciniak (Kraków).
KKS 1925 Kalisz – Lech II Poznań, godz. 12:30, sędzia: Mateusz Jenda (Warszawa).
GKS Jastrzębie (Jastrzębie Zdrój) – Zagłębie II Lubin, godz. 14:00, sędzia: Mariusz Myszka (Stalowa Wola).
Stomil Olsztyn – Śląsk II Wrocław, godz. 15:00, sędzia: Aleksander Kozieł (Kielce).
Polonia Warszawa – Kotwica Kołobrzeg, godz. 18:30, sędzia: Konrad Gąsiorowski (Biała Podlaska).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *