Uwaga na groźnych Hutników

Hutnik Kraków został założony w 1950 roku w krakowskiej dzielnicy Nowa Huta – stąd pierwotna nazwa Stal Nowa Huta. Słowo Hutnik wywodzące się od miejscowej Nowej Huty – pojawiło się dopiero 6 lat później. Hutnicy posiadają barwy klubowe: biało-błękitne-niebieskie. Popularne przydomki klubowe to także: HKS oraz Gumiory.

Największe osiągnięcia sportowe Hutnika to awans w latach 90. do Ekstraklasy (ówczesna 1. Liga), gdzie występowali przez 7 sezonów z rzędu i zajęli III miejsce w rozgrywkach 1995/96, co wiązało się z udziałem w Pucharze UEFA. Po pokonaniu w kwalifikacjach Buzowny Baku i wyeliminowaniu Sigmy Ołomuniec, Hutnik odpadł w I rundzie z AS Monaco po dwóch porażkach: 0:1 nas Suchych Stawach i 1:3 w Księstwie Monako.

Najwybitniejsi wychowankowie nowohuckiego klubu to m.in.: Jan Karaś, Marek Koźmiński, Dariusz Romuzga, Łukasz Sosin, Mirosław Waligóra, Marcin Wasilewski, Michał Pazdan czy ostatnio Bartosz Kapustka. Reprezentanci Polski występujący w Hutniku to m.in: Krzysztof Bukalski, Tomasz Hajto, Marcin Jałocha, Andrzej Jaskot, Arkadiusz Kaliszan, Jerzy Kasalik, Grzegorz Lewandowski, Kazimierz Moskal, Marek Świerczewski, Kazimierz Węgrzyn, Bogdan Zając oraz Marek Zając.

W tabeli wszech czasów Ekstraklasy Hutnik zajmuje 36. miejsce. Krakowscy Hutnicy mogą także pochwalić się półfinałem PP w edycji 1989/90 oraz 3-krotnym Mistrzostwem Polski Juniorów starszych U-19 w latach: 1985, 1993 i 1994 oraz MP w kategorii Juniora młodszego U-17 w roku 1997.

W XXI wieku zaczął się w Nowej Hucie powolny zjazd pod względem sportowym. W 2002 klub spadł do III ligi, a w 2004 roku jeszcze niżej – do IV ligi małopolskiej, gdzie HKS spędził kolejne dwa sezony. Ponowny spadek do IV ligi przydarzył się Hutnikom w 2016 roku. Dopiero w 2018 roku, po wygranych barażach klub powrócił na szczebel III ligi grupy IV, a dwa lata temu w Nowej Hucie świętowano powrót w szeregi drugoligowców.

Jako beniaminek HKS zakończył sezon na 12. lokacie, ze stratą zaledwie 7. punktów do strefy barażowej. W kolejnych rozgrywkach nowohucianom nie wiodło się już tak dobrze, gdyż Biało-błękitno-niebiescy teoretycznie zaliczyli degradację do III ligi z 15. lokaty, ale na skutek wycofania się z rozgrywek Wigier Suwałki zostali przywróceni na ten szczebel ligowy i mimo iż większość ekspertów wróżyło im walkę o utrzymanie, to póki co są największą rewelacją początku sezonu 2022/23 obok beniaminka Kotwicy Kołobrzeg.

Od dwóch miesięcy nowym szkoleniowcem w Nowej Hucie jest Andrzej Paszkiewicz, który na szybko musiał budować skład na II-ligowe rozgrywki. W kadrze popularnych Gumiorów jest bardzo wiele własnej młodzieży oraz tej wypożyczonej z Wisły czy Cracovii. W sumie trener Paszkiewicz dysponuje aż 14. młodzieżowcami. Wszystko to zostało obudowane kilkoma doświadczonymi zawodnikami, wśród których prym wiodą “nieśmiertelny” król Nowej Huty – Krzysztof  Świątek oraz obrońca Adrian Jurkowski.

35-letni Świątek, słynący z bardzo dobrego egzekwowania stałych fragmentów gry, w tym rzutów karnych, ma na swoim koncie w tym sezonie już 5 bramek i jest liderem klasyfikacji strzelców! Oprócz niego dwa trafienia zanotował Patryk Serafin, a po jednym dołożyli: Ghańczyk Mark Assinor, Patryk Kieliś i Michał Zięba. Oprócz Assinora w kadrze naszych gości widnieje jeszcze dwóch obcokrajowców: Brazylijczyk Elorhan oraz Francuz Ilias el Bouh. Całe trio to pomocnicy.

Jak już wspominaliśmy, po 4 seriach gier Hutnik jest rewelacją rozgrywek i dzięki dwóm wygranym remisowi i tylko jednej porażce, z 7 punktami na koncie i przy bilansie bramkowym 10:5 plasuje się na wysokim, czwartym miejscu w ligowej tabeli. Wrażenie na wszystkich obserwatorach eWinner 2. Ligi musiał zrobić zwłaszcza niedzielny rezultat w 3. kolejce, kiedy to HKS rozgromił na Suchych Stawach Siarkę aż 6:0! Prowadząc już 4:0 do przerwy. Gdy dodamy do tego jeszcze fakt, iz 2 tygodnie temu Hutnicy dopiero po dogrywce odpadli z PP – przegrywając w pobliskich Chojnicach 1:3, to pokazuje przed jak trudnym zadaniem staną w środę podopieczni trenera Sebastiana Letniowskiego.

W ubiegłym sezonie najpierw jesienią w Stężycy pokonaliśmy wysoko krakowian 5:2 (bramki: Deja, Miller, Szuprytowski, Stępień i Szur), natomiast w rewanżu w Nowej Hucie musieliśmy przełknąć gorycz porażki 2:3 (gole Stępnia i Surdykowskiego). Jak będzie za trzecim razem, dowiemy się w środowy wieczór? Pierwszy gwizdek na Arenie Radunia arbitra Artura Aluszyka ze Szczecina już o godzinie 18:00. Serdecznie zapraszamy. Wstęp oczywiście darmowy! Kto nie będzie mógł śledzić z trybun przy Abrahama 11 spotkania na żywo, może obejrzeć relację na stronach WP Pilot. Najlepiej skorzystajcie z linka: bit.ly/3Prtqo4
lub dedykowanego kodu QR, dzięki czemu część zysku trafi także na konto klubu.

Zestaw par 5. kolejki eWinner 2. Ligi

10 sierpnia (środa):
Siarka Tarnobrzeg – GKS Jastrzębie, godz. 17:00, sędzia: Sebastian Tarnowski (Wrocław).
Zagłębie II Lubin – Lech II Poznań, godz. 17:00, sędzia: Szymon Łężny (Kluczbork).
Garbarnia Kraków – Śląsk II Wrocław, godz. 17:00, sędzia: Aleksander Kozieł (Kielce).
Radunia Stężyca – Hutnik Kraków, godz. 18:00, sędzia: Artur Aluszyk (Szczecin).
Kotwica Kołobrzeg – Wisła Puławy, godz. 18:00, sędzia: Piotr Idzik (Poznań).
Górnik Polkowice – Pogoń Siedlce, godz. 18:00, sędzia: Piotr Pazdecki (Koszalin).
Olimpia Elbląg – Stomil Olsztyn, godz. 19:00, sędzia: Konrad Aluszyk (Toruń).
Motor Lublin – KKS 1925 Kalisz, godz. 19:00, sędzia: Albert Różycki (Łódź).

11 sierpnia (czwartek):
Polonia Warszawa – Znicz Pruszków, godz. 19:30, sędzia: Mariusz Myszka (Stalowa Wola).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *