Zrewanżować się 100-letnim “Garbarzom” z Krakowa

Wyjątkowo w sobotę (27.11) o godz. 13:00, a nie jak zwykle w niedzielę, rozegramy ostatni tegoroczny mecz na Arenie Radunia. Naszym rywalem w ramach 19. kolejki eWinner 2. Ligi będzie stuletnia Garbarnia Kraków. Będzie to spotkanie rewanżowe za porażkę poniesioną na początku sierpnia pod Wawelem.

Robotniczy Klub Sportowy Garbarnia został założony 100 lat temu, przez grupę pracowników Polskich Zakładów Garbarskich w Krakowie. Na samym początku nazwa zespołu brzmiała KS Lauda i dopiero 3 lata później pojawiła się Garbarnia.

W latach 50., a więc w okresie głębokiego komunizmu, klub zmuszony był zmienić nazwę najpierw na Związkowiec, a później na Włókniarz. Powrót do właściwego nazewnictwa nastąpił dopiero w roku 1971. Początkowo Garbarnia była klubem wielosekcyjnym. Aktualnie funkcjonuje tam jedynie sekcja piłki nożnej mężczyzn.

Chłopcy z Ludwinowa to przedwojenny Mistrz Polski z roku 1931 i wicemistrz dwa lata wcześniej. Drużyna z popularnej Rydlówki pochwalić się może także w swojej 100-letniej historii 3-krotnym ćwierćfinałem Pucharu Polski w edycjach: 1950/51, 1966/67 oraz 1973/74.

W XXI wieku, przez prawie całą pierwszą dekadę Młode Lwy grały w IV lidze. Awans wyżej nastąpił w 2009 roku, a od 2011, przez trzy kolejne sezony, Garbarze występowali w II lidze, w grupie wschodniej. Kolejne 3 lata spędzili w III lidze, a na szczebel drugoligowy powrócili w 2017 roku, gdy w końcowej tabeli wyprzedzili o 3 punkty Motor Lublin i o 4 – Stal Rzeszów.

W sezonie 2017/18, po wygranych barażach z Pogonią Siedlce – krakowianie na rok zameldowali się nawet w Fortuna 1. Lidze. W bieżących rozgrywkach eWinner 2. Ligi, ekipa trenera Macieja Musiała, który prowadzi Brązowo-białych od 24 czerwca br. – zajmuje po 17 kolejkach 11. lokatę z bilansem meczów: 6-6-5 i stosunkiem bramek 24:22.

Brązowym o wiele lepiej wiedzie się pod Wawelem, gdzie uzbierali aż 17 z 24. oczek. Na wyjazdach Garbarnia wywalczyła tylko 7 punktów, za zwycięstwo 3:1 w niedalekich Chojnicach oraz dzięki remisom z: Ruchem Chorzów, rezerwami Lecha, Wisłą Puławy oraz w derbach z Hutnikiem na Suchych Stawach. W gościach krakowianie maja ujemny bilans bramkowy: 8:15.

Najskuteczniejsi w ekipie gości są: Michał Feliks – autor 5. goli, Michal Klec i Wojciech Słomka obaj po 4 bramki oraz Bartłomiej Purcha, który 3-krotnie pokonał bramkarzy rywali. Ekipa trenera Musiała jest jedną z najmłodszych w II-ligowej stawce, gdzie większość zawodników urodziła się już w XXI wieku. Do weteranów można tam tylko zaliczyć: obrońcę Mateusza Bartkowa, słowackiego pomocnika Kleca oraz Litwina Donatasa Nakrosiusa.

Ponad 3,5 miesiąca temu przegraliśmy z Garbarzami w Krakowie, po bramce w doliczonym czasie gry – autorstwa Bartłomieja Korbeckiego, choć tamto spotkanie powinniśmy wygrać spokojnie różnicą kilku goli, ale wtedy zapłaciliśmy bolesne frycowe. Teraz nadszedł czas rewanżu. Znając okoliczności tamtego meczu, trener Sebastian Letniowski nie musi specjalnie motywować naszych zawodników przed sobotnią batalią na Arenie Radunia. W obu zespołach nikt nie pauzuje z powodu kartek.

Na prośbę gości, uwzględniając ich pucharowy mecz z Lechem Poznań – zgodziliśmy się na zmianę terminu z niedzieli na sobotę.  Początek tego spotkania o godz. 13:00. Wstęp tradycyjnie bezpłatny. Zapraszamy serdecznie wszystkich naszych Sympatyków i Kibiców na stadion przy ulicy Abrahama 11, zwłaszcza że będzie to już ostatnie, tegoroczne spotkanie w Stężycy – więc warto podziękować sztabowi trenerskiemu i drużynie, która jak na beniaminka rozgrywek spisuje się rewelacyjnie w tym sezonie.

Zestaw par 19. kolejki eWinner II ligi:

26 listopada (piątek):
Ruch Chorzów – Motor Lublin, godz. 18:05, sędzia: Mariusz Korpalski (Toruń).

27 listopada (sobota):
Znicz Pruszków – GKS Bełchatów, godz. 12:00, sędzia: Filip Kaliszewski (Gdańsk).
Wigry Suwałki – KKS 1925 Kalisz, godz. 12:00, sędzia: Konrad Aluszyk (Toruń).
Hutnik Kraków – Olimpia Elbląg, godz. 13:00, sędzia: Mariusz Myszka (Stalowa Wola).
Radunia Stężyca – Garbarnia Kraków, godz. 13:00, sędzia: Artur Aluszyk (Szczecin).
Sokół Ostróda – Chojniczanka Chojnice, godz. 13:00, sędzia: Karol Arys (Szczecin).
Stal Rzeszów – Pogoń Grodzisk Maz., godz. 16:00, sędzia: Radosław Trochimiuk (Ciechanów).

28 listopada (niedziela):

Śląsk II Wrocław – Pogoń Siedlce, godz. 13:00, sędzia: Paweł Kukla (Kraków).
Wisła Puławy – Lech II Poznań, godz. 16:00, sędzia: Mateusz Jenda (Warszawa).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *