Z rozpędu “Pogonić” także Siedlce

W dwóch ostatnich spotkaniach stężyckie “Kanarki” wysoko pokonały najpierw rezerwy Śląska we Wrocławiu (5:2), a później w takim samym stosunku ograły Hutnika Kraków na Arenie Radunia.  Podopieczni trenera Sebastiana Letniowskiego zaimponowali zwłaszcza skutecznością.  Tym razem przyjdzie nam zmierzyć się z przeżywającą własne problemy Pogonią Siedlce. Czy i tym razem odniesiemy trzecie z rzędu, efektowne zwycięstwo? Przekonamy się już w sobotę (30.10), pierwszy gwizdek arbitra na stadionie ROSRRiT już o godz. 14:00.

Miejski Klub Piłkarski Pogoń Siedlce został założony 10 października 1944 roku jako KS Ognisko. Nazwa klubu została przejęta od istniejącej w latach 1931-1939 drużyny piłkarskiej Kolejowego Przysposobienia Wojskowego Ognisko, gdyż współinicjatorami założenia klubu byli pracownicy węzła kolejowego, należący do Związku Zawodowego Kolejarzy Zespół składał się w głównej mierze z z zawodników, którzy przed wojną reprezentowali kluby: KS Strzelec, WKS 22. Pułk Piechoty, KS 22 Strzelec im. płk. Kazimierza Hozera i KS Związku Strzeleckiego.

W latach 50. klub przez chwilę nazywał się także Kolejarz i od 1957 roku przyjął nazwę Pogoń.  Największymi sukcesami biało-niebiesko-białych z Mazowsza jest 10. lokata na zapleczu ekstraklasy w 1949 roku oraz ćwierćfinał Pucharu Polski w sezonie 1987/88. Najsłynniejszymi wychowankami Pogoni jest bramkarz Artur Boruc, później piłkarz m.in. Legii Warszawa, Celticu Glasgow i reprezentacji Polski oraz inni reprezentanci: Jacek Kiełb i Konrad Gołoś. Z Siedlcami kojarzony jest także selekcjoner reprezentacji Polski Henryk Apostel, który trenował Pogoń w latach 1974-77.

Na początku XXI wieku siedlczanie przeważnie grali w IV oraz V lidze. Awans na szczebel III-ligowy nastąpił w roku 2009. Dwa sezony później Pogoń występowała już w II lidze, a w 2014 roku klub z Mazowsza cieszył się już z występów na zapleczu ekstraklasy, gdzie spędził kolejne 4 lata. Spadek do II ligi przydarzył się Pogonistom w czerwcu 2018 roku, po przegranych barażach o utrzymanie się z Garbarnią Kraków.

Kadra biało-niebiesko-białych to mieszanka rutyny z młodością. Oprócz wielu młodzieżowców z roczników 2001-04, możemy także doszukać się tam ligowych wyjadaczy w osobach mi.in.: bramkarza Rafała Misztala, obronców Macieja Wichtowskiego i Juliena Tadrowskiego, pomocników Miłosza Przybeckiego i Wojciecha Trochima czy napastników Macieja Górskiego i Łotysza Eduardsa Visniakovsa. Najskuteczniejsi piłkarze Pogoni to: Górski – autor 6 goli oraz Cezary Demianiuk z 3 trafieniami na koncie.

Aktualnie gospodarze sobotniego starcia plasują się tuż nad strefą spadkową. W 14. kolejkach siedlczanie zgromadzili 17 punktów, przy ujemnym bilansie bramkowym 18:26. Podopieczni Damiana Guzka, który pod koniec września zastąpił na ławce Bartosza Tarachulskiego – na własnym boisku są bezkompromisowi. Na 6 spotkań rozegranych na stadionie miejskim na Błoniach Siedleckich 4-krotnie wygrywali i 2 razy zeszli z boiska pokonani. Taka sztuka udała się w Siedlcach rezerwom Śląska po zwycięstwie 3:0 oraz Pogoni Grodzisk, po wygranej 2:1.

Dodatkowo, wczoraj (środa, 27.10) piłkarze Pogoni przegrali u siebie aż 0:5 w meczu 1/16 PP z Motorem Lublin. Z kolei Radunia 2 tygodnie temu przełamała się efektownie na Oporowskiej we Wrocławiu, w starciu z rezerwami Śląska, nie mamy więc nic przeciwko temu, żeby nasza drużyna kontynuowała swój zwycięski marsz także w najbliższą sobotę w Siedlcach. Zwłaszcza, że trener Letniowski będzie miał do dyspozycji całą kadrę, za wyjątkiem pauzującego od dłuższego czasu młodzieżowca Jana Kopani.

Zestaw par 15. kolejki eWinner 2. Ligi

29 października (piątek):
Garbarnia Kraków – KKS 1925 Kalisz, godz. 13:00, sędzia: Jacek Lis (Katowice).

30 października (sobota):
GKS Bełchatów – Sokół Ostróda, godz. 12:30, sędzia: Piotr Rzucidło (Warszawa).
Śląsk II Wrocław – Znicz Pruszków, godz. 13:00, sędzia: Łukasz Ostrowski (Szczecin).
Hutnik Kraków – Wisła Puławy, godz. 13:00, sędzia: Piotr Idzik (Poznań).
Lech II Poznań – Wigry Suwałki, godz. 13:00, sędzia: Filip Kaliszewski (Gdańsk).
Pogoń Grodzisk Mazowiecki – Chojniczanka Chojnice, godz. 13:00, sędzia: Konrad Gąsiorowski (Biała Podlaska).
Pogoń Siedlce – Radunia Stężyca, godz. 14:00, sędzia: Mariusz Myszka (Stalowa Wola).
Ruch Chorzów – Olimpia Elbląg, godz. 15:00, sędzia: Sebastian Tarnowski (Wrocław).

31 października (niedziela):
Motor Lublin – Stal Rzeszów, godz. 16:00, sędzia: Albert Różycki (Łódź).

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *